Okap to element wyposażenia bez którego wiele osób nie wyobraża sobie kuchni – szczególnie w sytuacji, gdy łączy się ona z salonem lub gdy w projekcie nie ma blisko usytuowanego okna. Dobry okap, oprócz zapachu, niweluje rozpryskiwanie się tłuszczu wokół płyty kuchennej – jest po prostu bardzo przydatnym kuchennym pomocnikiem, którego polecam każdej osobie gotującej coś więcej niż wodę na herbatę.
„Tradycyjny” okap kojarzy się z potężną, przyścienną, metalową konstrukcją zakończoną szerokim dachem, przywodzącą na myśl profesjonalną restauracyjną kuchnię… Choć nie mam nic przeciwko okapowej klasyce, ba, w niektórych projektach sprawdza się ona świetnie (np. styl loftowy, industrialny) dzisiaj pokażę kilka mniej oczywistych modeli. Niektóre z nich są Wam już pewnie doskonale znane, inne dopiero zyskują popularność. Są też takie, które ani trochę okapu nie przypominają i wyglądają bardziej jak… kuchenna biżuteria.
Rodzaje i parametry okapów
Zanim przejdę do właściwego zestawienia, pokrótce opiszę kilka kluczowych parametrów dla każdego okapu, na które należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o kupnie.
Pochłaniacz czy wyciąg?
Podstawowy parametr, który dzieli okapy ze względu na podłączenie do wentylacji lub jego brak. Gdy jest taka możliwość (zakładając, że mam do czynienia z osobą która często i różnorodnie gotuje) polecam okapy z podłączeniem do wyciągu, gdyż ich działanie jest po prostu skuteczniejsze. Pochłaniacz należy stosować tylko wtedy, gdy nie mamy innego wyboru. Przede wszystkim jego funkcjonalność jest ograniczona – nie odprowadza on powietrza na zewnątrz, nie usuwa z pomieszczenia drobnoustrojów, jest droższy w eksploatacji i głośniejszy. Działa w systemie zamkniętym, a jego praca oparta jest na filtrach węglowych pochłaniających zapachy które co jakiś czas należy wymieniać (z naciskiem na wymieniać – zapominalstwo nie jest tu wskazane).
Głośność
Bardzo istotny parametr, szczególnie jeśli posiadamy kuchnię w aneksie. Aby nie stanowił problemu, głośność okapu nie powinna przekraczać ok. 50db na średnim biegu silnika. Warto też zaznaczyć, że okapy z wyciągiem są cichsze od pochłaniaczy (kolejny plus po stronie wyciągu). Można pokusić się również o okap z zewnętrznym silnikiem – zainstalowanie go poza pomieszczeniem zniweluje charakterystyczny hałas praktycznie do zera.
Moc
Skuteczny okap powinien przefiltrować powietrze w pokoju (minimalnie) 6 razy w ciągu godziny będąc na najmniejszych obrotach. Należy pomnożyć wymiary pokoju w metrach sześciennych przez 6. Uzyskany wynik to szacowana wydajność okapu (liczona na najniższych obrotach silnika) jakiej potrzebujemy.
Podstawowe parametry okapu mamy już za sobą, przechodzimy więc do właściwego tematu tego wpisu, czyli subiektywnego zestawienia kilku ciekawych, estetycznych, a czasem nieoczywistych modeli okapów.
Okap ukryty pod szafką
Klasyk w minimalistycznej kuchni – broni się sam. Dla wszystkich, którzy z okapu nie chcą robić gwiazdy pomieszczenia. Do zestawienia wybrałam modele ukrytych okapów Globalo. Po pierwsze – lubię polecać solidne, rodzime marki. Po drugie – okapy są atrakcyjne cenowo. Po trzecie (tak samo ważne!) upodobałam sobie te modele ze względu na minimalistyczną, nowoczesną estetykę i jednolitą kolorystykę występującą w czerni i bieli.
Od lewej: Globalo Vipero 60 Black, Globalo Silento 60 White, Globalo Agendero 60 Black (źródło: Globalo), poniżej projekt Karmeli Studio z użyciem okapu Globalo Delico 60 White.
Okap wiszący (wyspowy)
Rodzaj okapu który coraz częściej widuje się w mediach społecznościowych (szczególnie efektowne okapy – tuby). Jak sama nazwa wskazuje, okap przymocowany jest do sufitu, co umożliwia umiejscowienie go np. nad wyspą kuchenną. W zestawieniu nie mogło zabraknąć klasycznej „tuby”: tutaj propozycje od Globalo w złocie, pięknym głębokim niebieskim oraz ukochanym przeze mnie różowym złocie (miedzi).
Od lewej: Globalo Isola Cylindro Gold, Globalo Isola Cylindro Blue, Globalo Isola Cylindro Miedź (źródło: Globalo)
Drugi mój “typ” to okap Falmec Isola połączony z wiszącą półką. W zestawieniu dwa modele: Europa oraz Lumen. Wyobraźcie go sobie: wyeksponowany nad efektowną wyspą, wypełniony zielenią, na przykład paprociami!
Od lewej: Falmec Europa Isola 90, Falmec Lumen Isola 175 (źródło: Falmec Polska)
Okap ścienny
Oglądając niektóre modele okapów trzeba się bardzo dokładnie przyjrzeć, a czasem dłużej zastanowić, gdyż ich kształt i estetyka potrafią bardzo odbiegać od klasyki do której jesteśmy przyzwyczajeni. W zestawieniu dwa modele biżuteryjnych okapów ściennych od polskiej firmy Ciarko – Eclipse i Trio. Ten pierwszy skradł moje serce na zeszłorocznych targach Warsaw Home. Patrzysz i zastanawiasz się: czy to jeszcze okap, czy już małe dzieło sztuki?
Ciarko to druga polska marka w naszym zestawieniu: cenię ją za świetny, nowoczesny design i jakość. Takie modele doskonale sprawdzą się szczególnie na ścianie bez górnych szafek – zupełnie niezagospodarowanej lub którą okalają np. tylko minimalistyczne półki umocowane symetrycznie po obu stronach okapu. Tutaj to on jest prawdziwą gwiazdą – warto zastanowić się nad efektownym materiałem na ścianie – drewno, granit, a może marmur?
Od lewej: Ciarko Eclipse Biały/Złoty, Ciarko Trio Czarny/Czarny (źródło: Ciarko)
Okap blatowy
Rodzaj, który zdobywa coraz większe zainteresowanie i popularność. Choć traktowany przez wiele osób z dystansem (co będzie, jeśli wykipi mleko?), uważany jest za prawdziwą przyszłość wśród okapów. Minimalistyczny, elegancki, nienarzucający się. Sprawdzi się świetnie szczególnie w wyspie kuchennej. W zestawieniu dwa modele: okap wysuwany z blatu (tzw. downdraft) oraz wbudowany w płytę. Największa zaleta? Dzięki bliskiej odległości do garnków, znakomicie zbiera parę, zapach i zanieczyszczenia, co ma niemałe znaczenie szczególnie w kuchniach z drewnianymi blatami czy podłogami.
W okapie wysuwanym typu downdraft można regulować wysokość z której “zbiera” parę. Do tego wysunięta „ścianka” stanowi dodatkową ochronę przed rozpryskiem gorącego tłuszczu na podłogę, która w kuchni łączonej z salonem często bywa drewniana. Downdraft montuje się w odległości ok. 5 cm od płyty. Warto zaznaczyć, że najprecyzyjniej obsługuje on najbliższy „rząd” palników – najlepiej sprawdzi się więc przy płytach dedykowanych do tego rodzaju okapów, z palnikami ustawionymi mniej więcej w jednej linii.
Od lewej: Elica Pandora Black (źródło: Elica), Franke Downdraft (źródło: Franke)
Okap wbudowany w płytę – najbardziej minimalistyczna i nowoczesna opcja. Wszystkich przerażonych kipiącymi garnkami 😉 powinna uspokoić informacja: okapy zostały wyposażone w specjalne nisze o pojemności od 0,5 do 1,5 litra zbierające ciecz, która dostanie się do otworu okapu. Wystarczy je wyjąć, wyczyścić i po sprawie. Jeśli kogoś nisze nie przekonują – takie okapy są również wyposażone w wodoodporne silniki, co uniemożliwia ich uszkodzenie. Na szczególną uwagę zasługuje model Bora Professional – można układać go modułowo, np. płyta – okap – płyta – okap – płyta (jak na zdjęciu poniżej). Dostępne są również ciekawe dodatki: płyta grill na której można smażyć bezpośrednio, bez użycia patelni. To już jedna z najdroższych, ale bardzo imponująca propozycja – szczególnie dla pasjonatów gotowania.
Od lewej: Elica Nikolatesla Prime, Elica Nikolatesla Prime (źródło: Elica), poniżej Bora Professional (źródło: Bora)
Czy podoba Wam się powyższe zestawienie? Pojawiły się tu modele, których wcześniej nie znaliście? Sprzęty pokazane we wpisie (z wyłączeniem firmy Ciarko) można nabyć na stronie www.okapykuchenne.pl . Oprócz bardzo dużego wyboru, sklep oferuje fachową obsługę która szczegółowo wyjaśni działanie poszczególnych okapów oraz pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu (pozdrawiam serdecznie panią Agnieszkę).
Modele użyte w zestawieniu:
Globalo (Polska)
Okapy ukryte pod szafką: Vipero 60 Black, Silentio 60 White, Agendero 60 Black, Delico 60 White
Okapy wyspowe: Cylindro Isola 39.5 GOLD, Cylindro Isola 39.5 BLUE, Cylindro Isola 39.5 MIEDŹ
Ciarko (Polska)
Okapy przyścienne: Eclipse, Trio
Okapy wyspowe: Lumen Isola 175, Europa Isola 90
Płyta indukcyjna z wbudowanym okapem: NikolaTesla Prime, Nikolatesla One
Okap typu Downdraft: Elica Pandora Black
Bora:
Okap blatowy do skompletowania z płytą indukcyjną i płytą grillową: Bora Professional
Przypominam, że w Karmeli Studio można, oprócz całościowego projektu domu czy mieszkania, zamówić projekt wybranego pomieszczenia – w tym kompleksowy projekt kuchni. Jest to dla mnie (miłośniczki gotowania) jeden z ulubionych tematów do współpracy – zapraszam serdecznie do kontaktu, a na pewno stworzymy coś wyjątkowego.