Zgodnie z obietnicą przygotowałam dla Was kolejny post tematyczny – tym razem głównym bohaterem został rattan – czyli naturalny materiał powszechnie stosowany do wyplatania mebli… ale nie tylko! Ostatnio przechodzi on swój „złoty czas” w związku z modą na styl boho, wracają też kultowe modele mebli z elementami rattanu.
Gdzie możemy spotkać rattan we wnętrzach? Otóż wszędzie! Z tego wdzięcznego materiału lub jego elementów wykonuje się już nie tylko krzesła czy stoliki, ale również elementy dekoracyjne: pudła, lustra, tace… a nawet wieszaki! To jak, jesteście gotowi na rattanowy zawrót głowy?
Od lewej: Rattanowa półka Oslo (Boho Swing – KLIK), Lustro duże Sun (Nusa Store – KLIK), Lampa sufitowa z rattanu i metalu (Zara Home – KLIK), Ratanowy wieszak ścienny (H&M home – KLIK), Duża rattanowa lampa (Zara Home – KLIK), Rattanowy stolik (Zara Home – KLIK)
DO JAKICH WNĘTRZ?
Rattan to materiał naturalny, o ciepłej, żółtej lub miodowej barwie. Sprawdzi się więc świetnie do stylizacji opartych na naturalnych materiałach, jasnych, przestrzennych wnętrz.
Materiały które lubią się z rattanem to między innymi: naturalny kamień (zarówno jasny jak i ciemny), bielone drewno, wełna.
Dużą popularność zyskują w Polsce firmy oferujące balijskie meble z rattanu. Piękna, lekka forma, egzotyczny design – kilka elementów wystroju i mamy w domu klimat rodem z wakacji do odległego kraju. Plecionki przybierają tu różne formy, oprócz prostych splotów pojawiają się fantazyjne koła i kwiaty. Osobiście jestem fanką zagłówków z rattanu (czwarte zdjęcie poniżej) oraz rattanowych huśtawek (wow!). Meble w takim stylu w jasnym pokoju dziennym lub na tarasie zdecydowanie zachęcają do spędzania czasu w domu!
Od lewej: Fotel Flower (Nusa Store – KLIK), Huśtawka Roda XL (Boho Swing – KLIK), Klosz UFO XL (Nusa Store – KLIK), Zagłówek do łóżka z rattanu (Boho Swing – KLIK), Rattanowy fotel Monopoly (Boho Swing – KLIK)
Czy tak zwane „boho” to jedyny kierunek dla rattanu? Jest to styl z którym ten materiał niewątpliwie obecnie się kojarzy, ale oczywiście, jak to bywa w architekturze wnętrz, sky is the limit! Możemy spotkać wiele „wariacji na temat”, w tym rattan w wersji czarnej. Czerń zmienia trochę wygląd materiału nadając mu nieco „pazura”. Można połączyć go z bardziej surowymi dodatkami (beton, stal, cegła) i mamy przepis na wnętrze z charakterem.
Od lewej: taboret (sfmeble – KLIK), krzesło barowe (sfmeble – KLIK), fotel lounge czarny (sfmeble – KLIK)
Omawiając temat tego materiału nie można nie wspomnieć o designerskiej klasyce. Kultowe modele krzeseł z rattanem (mamy takie okrągłe barowe w domu jeszcze sprzed 30 lat!) których historia w niektórych przypadkach sięga do XIX wieku powracają do trendów jak bumerang, biorąc szturmem wnętrza w klimacie retro, art deco a także nowoczesnym. Ponadczasowa, przemyślana forma prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody i będzie inspiracją jeszcze dla wielu nadchodzących kolekcji topowych marek. Gięte krzesło z rattanem nr. 14 (środkowe zdjęcie w drugim rzędzie) nosi miano najpopularniejszego na świecie, było też ulubionym krzesłem ikony architektury – Le Corbusiera.
Od lewej: krzesło z rattanu Merete (WestwingNOW – KLIK), Fotel Sissi (WestwingNOW – KLIK), Ławka Franz (WestwingNOW – KLIK), Fotel gięty Fameg b-9 (KLIK), Krzesło gięte Fameg nr. 14 (KLIK), krzesło gięte Fameg nr. 18 (KLIK)
Meble z rattanem (Ton) występują też w pięknych, pastelowych kolorach: zielonym, różowym, niebieskim… co nadaje im zupełnie nowego charakteru i poszerza ich wnętrzarskie „kompetencje”. Można połączyć go z modnym ostatnio wzorem terazzo, złotymi dodatkami… Czujecie ten styl?
Od lewej: Krzesło Ton 30 (KLIK), Krzesło Ton 811 (KLIK). Poniżej płytki terrazzo: z zielonym onyksem i kwarcem (KLIK), Carrara Grande (KLIK), Giovanni (KLIK)
KOLORY, ACH KOLORY…
Z jaką paletą kolorystyczną lubi się klasyczny rattan? Szybka odpowiedź: każdą! Jest to materiał o ciepłym, naturalnym, żółtawym kolorze, lubi więc przede wszystkim typowe kolory „bazowe” : biel, szarość, zieleń kwiatów. Świetnie sprawdzą się również wspomniane wcześniej pastele: odcienie różu, pistacjowej zieleni, błękitu.
Wizualizacje projektu sypialni Karmeli Studio
Odważniejsi mogą połączyć ten materiał z czernią, burgundem, granatem, butelkową zielenią. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, ale przykłady te potwierdzają główną tezę tego wpisu – rattan jest bardzo wszechstronnym materiałem!
Rattan w połączeniu z ciemnymi kolorami. Od lewej: Stylecurator, Ruda Chata, @thriftedabode
Choć rattanowe meble nie są najtańszą opcją na wyposażenie wnętrz, do ich zakupu oprócz wspomnianej wszechstronności może zachęcić ponadczasowość tego materiału (wrócił z dużym powodzeniem do trendów, i jak to bywa w wypadku naturalnych materiałów, na pewno nie jest „w modzie” ostatni raz).
Czy po przeczytaniu tego wpisu wpadliście na jakieś pomysły związane z rattanem? Dajcie znać w jakim klimacie użylibyście go najchętniej!